Promišljanje krize: iskustva, izazovi i prilike

U suradničkoj realizaciji Odjela za germanistiku Sveučilišta u Zadru, Filozofskog fakulteta u Osijeku i Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, uz financijsku potporu Hrvatske zaklade za znanost, od 27. do 29. lipnja 2024. Filozofski fakultet u Osijeku bit će domaćin trodnevne međunarodne interdisciplinarne konferencije pod nazivom „Promišljanje krize: iskustva, izazovi i prilike“. Na ovoj međunarodnoj znanstvenoj konferenciji koja je dio višegodišnjeg istraživačkog projekta pod naslovom „Analiza sustava u krizi i nove svijesti u književnosti 21. stoljeća“ preko šezdeset etabliranih stručnjaka, znanstvenika i istraživača iz 12 zemalja govorit će i raspravljati, analizirati i preispitivati fenomen krize iz perspektive različitih područja i polja znanosti. Naime, kriza je kompleksan pojam i prateća pojava kroz povijest, a čini se da je njena dinamika u današnje vrijeme posebno izražena kroz ratove, rastuće društvene nejednakosti, ekološke, ekonomske, političke, zdravstvene i druge nestabilnosti. Stoga je konferencija posvećena istraživanju dosadašnjih iskustava krize i izazova koje kriza sa sobom donosi. U tom smislu ovaj će se znanstveni skup posvetiti doprinosima na sljedeća pitanja: mogu li dosadašnja povijesna iskustva s ranijim manifestacijama kriza, kao i teorijski uvidi o problematici kriza biti od pomoći u sučeljavanju s novim i nadolazećim krizama? Suočavamo li se s radikalno novim tipovima kriza? Je li politika saniranja kriza do sada bila optimalna ili barem adekvatna? Koje su nam slijepe pjege u promišljanju krize i kriznom djelovanju? Postoje li krize i „krize“ odnosno „kvazikrize“? Sve informacije o znanstvenom projektu, konferenciji i programu dostupne su na web-stranici https://askins21.ffos.hr/ ili upitom na mail mjelec@unizd.hr. Kontakt osoba sa Sveučilišta u Zadru je izv. prof. dr. sc. Marijana Jeleč.